Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się przywracaniem uzębienia w przypadku jego utraty. Braki mogą powstać w wyniku urazu lub po ekstrakcji zniszczonego procesem chorobowym zęba. Można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Brak zębów to nie tylko utrata urody, ale często też problemy ze zdrowiem. Żucie jest bowiem bardzo ważne. Od niego zależy praca całego układu trawiennego. Stomatolog w Olsztynie przed przystąpieniem do leczenia opracowuje dokładny indywidualny plan leczenia z uwzględnieniem kosztów. Często przeprowadza konsultacje z endodontą, chirurgiem szczękowym lub ortodontą: wikipedia.org/wiki/Ortodoncja. To ważne, aby zapewnić optymalną metodę protetyczną. Zwykle każdy etap konsultowany jest z pacjentem. Wybór jest szeroki. Pacjent może wybrać koronę, wkład koronowo-korzeniowy, most, licówki, protezy akrylowe, czy szkieletowe. Może się też zdecydować na protetykę na implantach.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się implanty przy czym protetyka imitująca utracone zęby pacjenta jest głównym celem leczenia implantoprotetycznego. Typ, liczba oraz położenie implantów umieszczanych w kości w czasie chirurgicznej fazy leczenia są podporządkowane zaprojektowanej pracy protetycznej. Czasem wykonuje się tymczasową odbudowę z tworzywa sztucznego, aby pacjent nie został pozbawiony zębów na czas wygajania się implantów. Po wygojeniu się implantów przystępuje się do wykonania docelowej pracy protetycznej. Jeżeli brakuje pojedynczego zęba, z pewnością każdy godny zaufania olsztyński dentysta: dentysta-stomatolog.com/olsztyn,1.html, zaproponuje koronę na uprzednio wszczepionym implancie. Korona może być licowana ceramiką lub pełnoceramiczna. Korony licowane ceramiką wykonywane są na filarach tytanowych, pełnoceramiczne zaś wymagają filarów z tlenku cyrkonu. Jeśli brakuje kilku zębów, wówczas wykonuje się połączone ze sobą korony (czyli most) na kilku wszczepionych implantach. Czasami wykonywane jest także osadzanie mostu, którego podporę po jednej stronie stanowi implant, a po drugiej stronie zęby pacjenta. W przypadku utraty wszystkich zębów możliwe jest zastosowanie kilku wariantów leczenia. Pierwszy wariant to wykonanie stałej odbudowy protetycznej, wykonanej z metalu i ceramiki, osadzonej na kilku implantach. Wszystko umocowane jest w sposób trwały w jamie ustnej. Drugą możliwością jest wykonanie protezy ruchomej akrylowej lub metalowej. Proteza tego typu osadzana jest za pomocą magnesów lub zatrzasków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>